BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Hazır bebek mamaları para tuzağı mı?

Görüş/Pratik bilgi

Artık bütün anne-babalar, hazır bebek mamalarının 12 aya kadar emzirilmeyen bebeklere yönelik olduğunu biliyor. Ama hâlâ iyi anlaşılmayan bir şey var: 1 yaş itibariyle ne yapılması gerektiği.

Bebeğiniz 12 aylık olduğunda bir dizi sağlıklı yemek seçeneği oluyor ve süt, beslenme tarzındaki önceliğini kaybediyor. İlk doğum gününden itibaren bebekler tam yağlı inek sütlerine geçebilirler. Günde 250 ml. süt, bütün ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Düşük kalorili süt ürünlerinden ise, içerdikleri yüksek şeker oranı nedeniyle kaçınmalılar.

Bebek mamasına ihtiyaçları var mı?
Dünya Sağlık Örgütü, “Hayır” diyor. DSÖ, 1986’da bebekler için özel olarak üretilen devam sütlerini “gereksiz” bulduğunu açıkladı ve bu mesajını son 30 yıl içinde defalarca yineledi.

Yurtdışındaki sağlık otoriteleri, devam sütünün emzirilebilen çocuklar için gerekli olmadığının altını çizerken, bebek maması reklamlarının ebeveynlere kendilerini yetersiz hissettirmek üzere tasarlandığını ifade ettiler.

Beslenme uzmanları, 1 yaşından büyük bütün çocukların yetişkinlerin yediği yemeklerden ihtiyaçları olan bütün vitaminleri alabildiklerini açıkladı. Öyleyse bebek mamaları bir tür para tuzağı mı?

Pek çok aile 1 yaşını aşmış olan çocuklarının bebek mamalarının tadından hoşlandığını söyleyecektir. Çünkü çocukların beslenme biçimlerini desteklemenin kolay bir yoludur mamalar. Üstelik etiketlerine baktığınızda içerdikleri vitamin ve mineral listesi son derece ikna edicidir. Bunlar anlaşılır nedenler ama işin arka planına baktığınızda bunlar sentetik olarak hazırlanmış gıdalardır.

Taze yeme alışkanlığı erken başlar
Çocukların hayata sağlıklı ve taze besinler yiyerek başlamaları, tercihlerini hayatları boyunca sağlıklı beslenmeden yana yapmalarına yardımcı olacaktır. Oysa hazır mamalar çocukların yeni ve sağlıklı lezzetlere olan iştahını doyurarak bir tür bağımlılık geliştirme ihtimali taşırlar.

Hazır bebek mamaları, 12 aydan küçük emzirilemeyen bebekler için düşünülmüş çözümlerdir ve bir kez bu yola girdiğinizde bebeğiniz için en iyisi olduğunu iddia eden onlarca marka ve tür içinde yolunuzu kaybetme riskiniz çok yüksek.

Görüş

Bebek dostu hastanelerin farkı

1989’da UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü “Emzirmenin Korunması, Teşviki ve Desteklenmesi” başlığı altında 10

İçten bir doğum anonsu

“Sevgili dostlar ve ailemiz, Jen ve ben sizlere oğlumuz Jasper Heusen-Gravenstein’ın 21

30’larındaki anneye mektup

“Sevgili akranım, 30’larındaki anne, seni süpermarkette, oyun parkında görüyorum. Seni çocukları okula bırakırken,
EN YUKARI