BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Suni teneffüs bebeklere nasıl yapılır?

Kültür/Video

Ebeveynlerin en büyük korkusunun, bebeklerinin nefes alamaması olduğunu öğrenen Londra merkezli St. John Ambulance Derneği, bebeklere nasıl suni teneffüs yapılması gerektiğini gösteren (ve sevimli) bir video hazırladı.

Videoya göre bebeğin önce burnuna, sonra ağzına 5’er nefes hava üfleniyor. Ardından göğsüne 30 kez masaj uygulanıyor. Sonra tekrar 2 nefes hava verilip 30 masaj daha yapılıyor.

Derneğin eğitmenlerinden Graham Le Maitre, “En temel suni teneffüs bilgisi, bir hayatı kurtarmanız ve kaybetmeniz arasındaki fark kadar önemlidir. Ebeveynlerin ve çocuklarla çalışan görevlilerin ilk yardım bilgilerine hakim olmaları gerekir. Herkesin, bir bebeğin hayatını kurtarabilmesine imkan veren bu yardımı öğrenmesini çok istiyorum” diye konuştu.

Araştırmalar ebeveynlerin büyük çoğunluğunun bir bebeğe nasıl suni tenefüs yapılacağını bilmediğini ortaya koydu. Ulusal bir kampanyanın bir parçası olarak ve hazırlanan 40 saniyelik İngiliz kamu spotunu muhakkak seyredin. Derneğin aynı meseleyi daha ciddi anlatan başka bir videosunu seyretmek de isteyebilirsiniz.

Kültür

Süt annem ve Ben

Yaşamı boyunca yaptığı 200’e yakın tablonun pek çoğunda oto-portre çizen Frida Kahlo, henüz
EN YUKARI