BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Snapchat uygulamasından 80 yıl önce, anne ile bebeğin yüz değiş-tokuşu

Kültür

Gerçeklik algısını sorgulayan resimleriyle meşhur Belçikalı sanatçı René Magritte (1898-1967), 1937 tarihli eserinde, bir anneyle bebeğinin başlarını -birini küçültüp diğerini büyüterek- birbiriyle değiştirmiş. Doğacak çocuğunun yüzünü kestirebilmek için Snapchat’le haşır neşir olan anne-babalar için şaşırtıcı değil ama dönemin sanat camiası ve meraklıları için kesinlikle öyle.

Londra’daki Tate müzeler grubunun koleksiyonunda bulunan resim, bugün sergide değil ama online olarak incelenebiliyor. Müzenin tarifine göre, bu dev bebek ve “çekmiş” kadının görüntüsü, huzursuzluk verici olsa da, ikilinin arasındaki sıkı bağ kolaylıkla seçilebiliyor. Tersyüz edilmiş hâlleriyse, nesillerin döngüsüne işaret ediyor.

14 yaşındayken annesi kendini nehre atarak intihar eden Magritte, resmin adını önce “Annelik” koymuş ama yeterince gizemli bulmamış olacak ki, “Geometrinin Ruhu” olarak değiştirmiş. 79 sene sonra bakınca Snapchat uygulamasıyla ilgili akla Dövüş Kulübü (1999) filminden şu cümleyi getiriyor: “Her şey başka bir şeyin kopyasının kopyasının kopyası.”

Tags:

Kültür

Süt annem ve Ben

Yaşamı boyunca yaptığı 200’e yakın tablonun pek çoğunda oto-portre çizen Frida Kahlo, henüz
EN YUKARI