BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Kilolu kadınlara sağlıklı bir gebelik için 5 tavsiye

Araştırma/Pratik bilgi

Her kadın sağlıklı bir gebelik yaşamak ister ama obez olmak hem kendi hem de bebeklerinin sağlığını riske atan bir faktördür. Bu riskler, gebelik şekeri, preeklampsi (hipertansiyon ve idrarda yüksek miktarda protein olarak kendini gösteren gebelik zehirlenmesi) ve düşük gibi komplikasyonları içerir. Ayrıca aşırı kilo, doğumu zorlaştıracağı gibi bebeği, doğum şeklinden, genetik yapısına kadar çok yönlü etkiler.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre kadınların % 45’i ya obez ya da aşırı kilolu iken gebe kalıyor. Doğumbilimciler ve Jinekoloji Dergisi‘nde yayınlanan diğer bir araştırma, kadınların % 47’sinin gebelik süresinde aşırı kilo aldığını gösteriyor.

Uzmanlar aşırı kilolu kadınlara gebe kalmadan önce kilo vermeleri gerektiğini hatırlatıyor ve çok basit stratejilerle sağlıklı bir gebelik yaşayabileceklerini ekliyor.

1. Doktorunuzla konuşun
D Vitamini ve folik asit sağlıklı bir gebeliğin anahtarıdır. Ama obez olmak, D vitamini eksikliği riskini artırır. Bu yüzden doktorunuza vücudunuzdaki D vitamini ve folik asit seviyesini önceden ölçtürmek iyi bir fikir olabilir.

2. Diyet yapmayın
Kilolu gebelerin en fazla 7,5-12,5 kg. alması, obez gebelerin ise 5,5-10 kg. alması gerektiği tavsiye edilir. Yine de diyet için uygun bir zaman değildir gebelik.

3. Bir beslenme uzmanına görünün
Doktorunuz sizi ihtiyacınız olan beslenme türü ve egzersizler konusunda bilgilendirecek bile olsa doğum öncesi konusunda deneyimli bir beslenme uzmanı kilonuzu kontrol etmenize, doğumdan sonra da sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardım edecektir.

4. Fazladan kalori alın
Gebeliğin ilk çeyreğinde bebeğinizin fazladan kaloriye ihtiyacı olmayacak. İkinci ve üçüncü çeyreklerde ise günde fazladan 250-450 kalori almalısınız. Eğer obezseniz almanız gereken ekstra kalori miktarı 200-370 kalori. Eğer ilk çeyrekte çok fazla kilo aldıysanız, sonraki çeyreklerde alabileceğiniz kalori miktarından düşülmeli.

5. Sağlıklı seçimler yapın
Fazladan kalori alsanız da bunlar sağlıklı gıdalardan alınmalı. Bol sebze, bol meyve, az protein, faydalı yağlar ve tam tahıllardan. Bu yiyecekler iştahınızı da kontrol altına almanıza yardım eder.

Araştırma

EN YUKARI