BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Hızlı ve kolay bir doğum için hurma

Araştırma/Pratik bilgi

Kim, hızlı, kısa ve kolay bir doğum istemez ki? ABD’li uzmanlar, anne adaylarına 2008’de yapılan bir araştırmayı hatırlatıyor. 2011’de Doğumbilimi ve Jinekoloji Dergisi’nde yayınlanan makalede, hamilelere umut verecek bir bulgudan söz ediliyordu: hurmanın faydaları.

Gebeliğinn son dönemlerinde bu meyveyi yemek, doğumu hızlandırıp, suni sancıya ihtiyaç duyma ihtimalini düşürüyor. Ürdün Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, bebek bekleyen 69 anne 4 hafta boyunca izlendi. Gebelerden bir bölümü her gün 6 hurma yerken, diğer grup hiç yemedi.

Doğal doğum ihtimalini artırıyor
Büyük gün geldiğinde hurma yiyen gebelerin açık ara farkla hızlı doğurduğu tespit edildi. Hurma yiyen gebelerin % 96’sı, yemeyen gebelerin ise ancak % 79’u doğal doğum yaptı.

Doğum süresini kısalttı
Araştırmanın en şaşırtıcı yönü ise hurmanın doğum süreleri üzerindeki etkisi oldu. Hurma yiyen gebelerin doğumu ortalama 8,5 saat sürerken, diğer gruptaki gebelerin ortalama doğurma süresi 15,1 saati buldu. Araştırmayı yürüten uzmanlar, gebeliğin son çeyreğinde mutlaka hurma yenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Araştırma

EN YUKARI