BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Gebeler ne kadar balık yemeli?

Araştırma/Pratik bilgi

İspanya’da yapılan bir araştırma, gebelerin her hafta en az 3 doyurucu porsiyon balık yemesi gerektiğini ortaya koydu. Çalışmada, balık tüketiminin bebeğin beyin gelişimiyle doğrudan ilgisi olduğu vurgulandı.

Bilim insanlarının 2 bin anne-çocuk çiftini gebeliklerinden itibaren izlemeye alarak 5 yıl boyunca incelediği araştırma, en parlak çocukların en fazla balık tüketen annelere ait olduğunu ortaya koydu.
Kadınlar gebelikleri süresince haftada ortalama olarak 600 gr. balık tükettiğinde bedenlerinde cıva biriktiğine dair herhangi bir ize rastlanmadı.

“Deniz ürünleri, beyin gelişimi için çok hayati bir besin kaynağı ama aynı zamanda içerdikleri cıva oranı nedeniyle toksik oldukları düşünülüyor” diyen Jordi Júlvez, araştırmada balığın bebeklere sağladığı avantajın, zararlarından yüksek olduğunu gözlemlediklerini ekledi.

Haftada en az 150, en fazla 600 gr. balık yemeliler
Avrupa Gıda Sağlığı Otoritesi yakın bir süre önce gebelerin ne kadar balık yemesi gerektiği konusunda bir bildiri yayınlamıştı: Her hafta 150-600 gram arasında balık tüketmek uygun.
Araştırmada yer alan uzmanlara göre gebeler kılıçbalığı, ton balığı gibi etli balıkların yanı sıra uskumru, sardalya, hamsi, somon ve berlam, dil balığı, kabuklu deniz ürünleri gibi yağsız balıkları da tüketebilirler.

Fark en çok 5 yaşında belirginleşiyor
Araştırmaya katılan gebeler haftalık olarak en az 500 gr. balık yediler ancak 600 gr. balık yiyen kadınların çocukları testlerden daha yüksek puan aldı. Balık tüketen annelerin çocukları arasındaki farkın en çok 5 yaşlarında belirginleştiği kaydedildi. Uzmanlar haftada 600 gr.’dan fazla tüketilen balığın çocuklara daha fazla fayda sağlamadığını, ayrıca balık tüketiminin otizm riskini azalttığını da kaydetti.

Büyük balıklardan sakınmalılar
Uzmanlar, “Yine de gebelere cıva oranı yüksek olan, yayın balığı, köpek balığı, orkinos gibi uzun ömürlü ve aşırı büyük balıklardan sakınmaları gerektiğini söylemeliyiz” diye ekliyor.

Araştırma

EN YUKARI