BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Folik asitin fazlası zararlı

Araştırma/Pratik bilgi

Gebe kadınların doğuştan oluşabilecek kusurları önlemek için yeterli ölçüde folik asit alması gerektiği kabul edilir. Ancak son araştırmalar yeterli ölçünün üzerinde alınan folik asit zararlı olabileceğini gösteriyor.

Gebe kadınların alması tavsiye edilen günlük folik asit dozajı nedir? Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, günde 400 mikrogram yani 0,4 mg. sağlıklı bir gebelik için tüketilmesi gereken miktar. Sağlık örgütleri, bebek doğurabilecek yaştaki bütün kadınların, günde 400-800 mikrogram folik asit alması gerektiğini söylüyor. Peki gebe bir kadın belirtilen ölçünün üzerine çıkarsa ne olur? İngiliz Endokrinoloji Topluluğu’nun yayını bu soruyu ele aldı.

Yapılan deneylerde farelere çiftleşme, gebelik ve süt verme süreleri boyunca önerilen miktarın 20 katı ölçüsünde folik asit verildi. Deneyin sonucunda dişi farelerde,
· aşırı kilo alımı ve insulin direnci,
· yetişkinleri şeker hastalığı ve obeziteden koruyan adiponectin adlı hormonun azalması,
· anormal yeme alışkanlıkları görüldü.

Gebe kadınlar dünyanın her yerinde folik asit takviyesi alıyor ancak uzmanlar bir üst limitin belirlenmesi gerektiği görüşünde birleşiyor. Folik asit vitamini açısından zengin bir diyetle beslenen gebelerin folik asit takviyesi almasının olumsuz etkileri olabileceğine dikkat çekiliyor.

Araştırma

EN YUKARI