BEBEK VE EBEVEYN DÜNYASININ EN MERAKLI GAZETESİ

Anne sütü alan bebeklerin avantajları

Araştırma/Pratik bilgi

Dünya Bankası verilerine göre, Türkiye’de bebeklerin sadece yüzde 30’u ilk 6 ay boyunca tek başına anne sütü ile besleniyor. Araştırmalar, ülkemizde anne sütü ile beslenme oranının yüksek olmasına karşın, tek başına anne sütü verme süresinin kısa tutulmasının, emzirmenin bebek için olumlu etkilerinin yetersiz kalmasına yol açtığını da ayrıca gösteriyor. Peki anne sütünün bebeğe etkileri neler?

Ağız: Bir yıldan uzun süre anne sütü alan bebeklerin diş tedavisi görme ihtimali daha düşüktür. Emme sayesinde daha güçlü yüz kasları geliştirirler. Anne sütünün tadındaki ufak değişiklikler, bebekleri katı gıdaların çeşitliliğine hazırlar.

Kulaklar: Anne sütüyle beslenen bebekler daha az kulak enfeksiyonu geçirir.

Boğaz: Anne sütüyle beslenen bebeklerin ileride bademcik ameliyatı geçirme ihtimali düşüktür.

Zeka: İnsan sütündeki kolestrol ve diğer yağlar, sinir yapısını daha iyi besler.

Gözler: Anne sütü emen bebeklerin görsel aktivitesi de daha gelişkindir.

Cilt: Anne sütüyle beslenen bebeklerde egzama gibi alerjik reaksiyonlara sık rastlanmaz.

Bağışıklık sistemi: Aşılara daha iyi tepki verir. Anne sütü bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Çocuk yaşta kansere yakalanma riskini çok düşürür.

Eklem ve kaslar: Erken yaşlarda ortaya çıkan romatizmal eklem iltihabı anne sütüyle beslenmiş çocuklarda yaygın değildir.

Bağırsaklar: Daha az kabızlık yaşarlar.

İdrar yolu: Enfeksiyon kapma ihtimalleri daha düşüktür.

Apandisit: Akut apandisit tanısı konan çocuklar çoğunlukla yeterli anne sütü almamıştır.

Böbrekler: Daha az tuz ve proteinli olan anne sütü bebeklerin böbreklerini yormaz.

Sindirim sistemi: Daha az ishal, daha az bağırsak enfeksiyonu geçirirler. 6 aydan uzun süre anne sütü alan bebeklerde gıda alerjisine sık rastlanmaz. Ayrıca kronik bir bağırsak hastalığı olan Chron hastalığına ya da ülseratif kolite yakalanma ihtimalleri de düşüktür.

İç salgı bezleri sistemi: İleri yaşlarda şeker hastalığı yaşama riski düşüktür.

Solunum sistemi: Emzirilen bebeklerin üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme ihtimalleri daha düşüktür. Daha az grip ve zatürre oldukları gibi, üst solunum yolu hastalıklarını daha hafif atlatırlar.

Kalp ve dolaşım sistemi: Anne sütüyle beslenen bebekler yetişkinliklerinde kolestrol seviyeleri daha düşük olur. Ayrıca emzirilen bebeklerin kalp atış hızı daha düşüktür.

Araştırma

EN YUKARI